Õnnitleme teid kõiki selle tähtsa meie usuelu jaoks püha puhul!
Räägime teile täpsemalt, millist püha õigeusu kirik tähistab 21. septembril. Seda nimetatakse ka Teiseks kõige puhtamaks. Selle püha eellugu on järgmine.
Järgmised sündmused eelnesid Kõigepühaima Theotokose sünnile. Galilea linnas Naatsaretis elanud eakal vaga paaril Joachim ja Anna ei saanud lapsi. Kord tahtis Joakim tuua Jumalale ohvri, kuid ülempreester keeldus temast, kuna ta “ei loonud Iisraelile järglasi”. Joachim läks kurbusega kõrbesse, tema naine jäi aga koju. Anna hakkas Jumalat paluma, et ta saadaks neile lapse. Sel ajal ilmus talle ja ta abikaasale ingel teatega, et Jumal on nende palveid kuulnud ja nad saavad lapse, kellest räägitakse üle kogu maailma. Pärast tähtaega sündis nende tütar Maria, kelle paar otsustas Jumalale pühendada.
Joachim sai ülempreestri õnnistuse, kuna ta oli Jumala õnnistust väärt, ja ta korraldas suure pidusöögi, mille üle kõik külalised rõõmustasid ja kiitsid Jumalat.
Sellest räägib apokrüüfiline Jaakobuse Protoevangelium, mis leiti 1958. aastal Egiptusest. Teos sai nime selle kirjutanud apostli järgi. Kuidas tähistatakse Pühima Neitsi Maarja sündi?
Nüüd teate, millist kirikupüha tähistatakse 21. septembril. Esimesed kristlased aga Neitsi sündi ei tähistanud. Seda hakati tähistama alles 6. sajandi lõpus – 7. sajandi alguses Bütsantsi impeerium is ja hiljem Roomas. Kõikides õigeusu kirikutes sel päeval peetakse pidulikke jumalateenistusi.
Õnnistatud Neitsi Maarja sündimisel, aga ka muudel olulistel kirikupühadel ei saa te teha majapidamistöid – pesemist, puhastamist, aga ka õmblemist, kudumist, tikkimist, aias ja aias töötamist. Usklikud ei paastu, neil on lubatud süüa igasugust toitu. Venemaal seostati seda puhkust sügise saabumise ja lõikuspühaga. Talupojad tänasid Jumalaema ja palusid järgmisel aastal head saaki.
.